Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów
W sobotę, 9 grudnia, zakończyła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w diecezji włocławskiej. Ostatnim miejscem, które nawiedziły obraz i relikwie rodziny z Markowej było Sanktuarium św. Józefa we Włocławku, z którego zostały przekazane dalej do archidiecezji gnieźnieńskiej.
Parafialne przygotowanie na przybycie relikwii i wizerunku bł. Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci rozpoczęło się już w czwartek, kiedy to wierni mogli poznać bliżej ich historię oglądając film „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”. W przeddzień uroczystości odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w czasie której w rozważaniach Męki Pańskiej wspominaliśmy męczeńską śmierć rodziny Ulmów i ich heroizm na rzecz potrzebujących.
Wprowadzenie obrazu błogosławionej Rodziny oraz ich relikwii miało miejsce o godz. 9:00. Przedstawiciele wspólnoty Domowego Kościoła działającej przy parafii św. Józefa odczytali tekst zawierzenia, zwracając się do bł. Wiktorii i Józefa o wstawiennictwo nad rodzinami naszej parafii i całego Włocławka. Następnie zebrani mogli w ciszy trwać na modlitwie i prosić o potrzebne łaski za pośrednictwem błogosławionych.
W czasie nawiedzenia relikwii mieszkańcy Włocławka mieli możliwość uczestnictwa w dwóch Mszach Świętych sprawowanych przy relikwiach błogosławionej Rodziny Ulmów. Eucharystii o godz. 10:30 przewodniczył ks. kan. dr Marcin Idzikowski – wikariusz biskupi i proboszcz parafii NMP Królowej Polski, a homilię wygłosił ks. Piotr Wolny – diecezjalny duszpasterz rodzin, który przybliżył zgromadzonym proces beatyfikacji rodziny z Markowej oraz ich rolę w dzisiejszych czasach. Łącznikiem między Mszami Świętymi była modlitwa różańcowa, którą poprowadził ks. Bogusław Laskowski wraz z członkami Wspólnoty Żywego Różańca. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia o godz. 12:00, której przewodniczył ks. bp Stanisław Gębicki wraz z ks. bp. Wiesławem Meringiem, ks. prał. dr. Januszem Bartczakiem – kustoszem miejsca, ks. prał. Sławomirem Deręgowskim, ks. Piotrem Wolnym oraz duszpasterzem rodzin archidiecezji gnieźnieńskiej ks. dr. Hubertem Wiśniewskim. Czynnie w liturgię słowa włączyli się członkowie Domowego Kościoła.W swojej homilii bp Mering podkreślił, że zebraliśmy się dziś w Sanktuarium św. Józefa by oddać hołd Bogu w postaci Jego błogosławionych – rodzinie Ulmów, która była wierna Jego przykazaniom. Wspomniał, jak trudna jest przyjaźń z Bogiem i jakie owoce przynosi, gdy przy Nim trwamy. Nawiązał do słów proroka Izajasza, by nie tracić nadziei, ponieważ Bóg nigdy nie zostawia człowieka w jego troskach oraz do Ewangelii wg św. Mateusza, w której to Jezus głosi, że „żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo”. Kaznodzieja uświadomił, że każdy z wiernych jest „robotnikiem” Pana, lecz nie każdy zdaje sobie z tego sprawę i podejmuje to działanie.
Biskup Wiesław Mering połączył wspomniane wcześniej fragmenty z postaciami rodziny Ulmów, która została posłana przez Pana „by nieść światu nadzieję, wiarę i pociechę niezależnie od ludzkiego zła i ludzkiego grzechu; przecież szczęśliwi wszyscy, którzy ufają Panu, czyli szczęśliwi ci, którzy zostali opieczętowani znakiem przynależności do Jezusa, czyli chrztem świętym.”. Homilista podkreślił, że Kościół nieustannie potrzebuje nowych świętych i przykładów ich życia, abyśmy wpatrując się w ich świadectwa mogli nieustannie wzrastać w wierze oraz miłości do Boga Ojca. Na zakończenie Eucharystii wierni parafii św. Józefa z Apostolatu Margaretka złożyli swoje przyrzeczenia i wręczyli obecnym biskupom „margaretki”, jako wyraz ich pamięci i modlitwy. Każdy z wiernych mógł otrzymać pamiątkowy obrazek z wizerunkiem bł. Rodziny Ulmów i modlitwą za ich wstawiennictwem.Fotorelacja z dnia peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów >>KLIK<<.
Homilia Księdza Biskupa Wiesława Meringa: