"Uczestniczę we wspólnocie Kościoła"
Przypadająca dziś (25.02.2024) II Niedziela Wielkiego Postu była wspaniałą realizacją tegorocznego programu duszpasterskiego "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła".
Gościliśmy dziś w naszej wspólnocie parafialnej ks. prał. Zbigniewa Szygendę - budowniczego i wieloletniego proboszcza parafii Najświętszego Zbawiciela we Włocławku, który przygotowywał nas duchowo poprzez posługę kaznodziejską do nawiedzenia Maryi w znaku Ikony Jasnogórskiej, które przeżywać będziemy w naszej wspólnocie parafialnej w dniach 12 - 13 marca. Podkreślił on również w swoim słowie, że wszyscy tworzymy wspólnotę Kościoła i to od nas w głównej mierze zależy, jak ona wygląda.
Wśród nocnej ciszy... Bóg się wam rodzi!
Tegoroczny Adwent był najkrótszym z możliwych, ponieważ Wigilia Bożego Narodzenia przypadła w tym roku w IV Niedzielę Adwentu. Nie przeszkodziło to jednak do odpowiedniego przygotowania na Narodziny Zbawiciela. Naszymi pomocami do odpowiedniego przeżycia i przygotowania się na święta Bożego Narodzenia były codziennie odprawiane Msze Święte Roratnie o godz. 6:00 oraz rekolekcje adwentowe, w czasie których ojciec rekolekcjonista wskazywał nam "Drogowskazy na przyjście Pana".
Po zapaleniu czwartej świecy w wieńcu adwentowym nadszedł czas wigilijnej wieczerzy w gronie bliskich. Wieczorem w naszym Sanktuarium odprawiane zostały dwie Pasterki - przykładem z zeszłego roku - pierwsza o godz. 22:00 dla dzieci i osób starszych oraz tradycyjna, uroczysta Pasterka o północy.
Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów
W sobotę, 9 grudnia, zakończyła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w diecezji włocławskiej. Ostatnim miejscem, które nawiedziły obraz i relikwie rodziny z Markowej było Sanktuarium św. Józefa we Włocławku, z którego zostały przekazane dalej do archidiecezji gnieźnieńskiej.
Parafialne przygotowanie na przybycie relikwii i wizerunku bł. Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci rozpoczęło się już w czwartek, kiedy to wierni mogli poznać bliżej ich historię oglądając film „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”. W przeddzień uroczystości odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w czasie której w rozważaniach Męki Pańskiej wspominaliśmy męczeńską śmierć rodziny Ulmów i ich heroizm na rzecz potrzebujących.
Wprowadzenie obrazu błogosławionej Rodziny oraz ich relikwii miało miejsce o godz. 9:00. Przedstawiciele wspólnoty Domowego Kościoła działającej przy parafii św. Józefa odczytali tekst zawierzenia, zwracając się do bł. Wiktorii i Józefa o wstawiennictwo nad rodzinami naszej parafii i całego Włocławka. Następnie zebrani mogli w ciszy trwać na modlitwie i prosić o potrzebne łaski za pośrednictwem błogosławionych.
Dzień Zaduszny - dzień pamięci o tych do odeszli...
2 listopada, we Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, zgromadziliśmy się na nabożeństwie różańcowym, podczas którego polecaliśmy Bogu naszych bliskich zmarłych.
Wieczornej Eucharystii przewodniczył i słowo wygłosił ks. bp Wiesław Mering. W przejmującej homilii nawiązał do tajemnicy śmierci, która jest końcem doczesności, a przede wszystkim początkiem nowego życia.Codziennie, do 9 listopada, gromadzimy się o 17:20 w kaplicy bł. Prymasa Tysiąclecia, by modlitwą różańcową okazać zmarłym wdzięczność i wybłagać im życie wieczne w Bogu.
Czytaj więcej: Dzień Zaduszny - dzień pamięci o tych do odeszli...
Maryja w więzieniu - IV Spotkanie z Kardynałem
Już po raz czwarty w naszej wspólnocie parafialnej zgromadziliśmy się, aby jeszcze lepiej poznać postać bł. Stefana Kard. Wyszyńskiego. Tematem dzisiejszego spotkania była historia uwięzienia Kardynała w Stoczku Warmińskim 12.10.1953 r.
W nowym miejscu uwiezienia warunki były bardzo trudne. Dwupiętrowy budynek klasztorny był zniszczony. Ściany wewnętrzne mokre, kamienne posadzki strasznie zimne. Woda ściekała ze ścian. Zimą ściany zamieniały się przez to w lodowate tafle. „Od dnia przyjazdu do Stoczka, do końca pobytu ani w dzień ani w nocy nie rozgrzałem stóp”- wyznał po latach ks. Prymas.
W czasie pobytu w stoczkowskim więzieniu miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie dla maryjnej pobożności ks. Prymasa i dla dalszego kształtowania się maryjnej drogi duszpasterstwa Kościoła w Polsce. Chodzi o osobiste oddanie się Matce Najświętszej w macierzyńską niewolę, którego dokonał 8 grudnia 1953 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, przed obrazem Świętej Rodziny. Prymas przebywał w Stoczku przez blisko rok.
Czytaj więcej: Maryja w więzieniu - IV Spotkanie z Kardynałem
Dzieje włocławskich cmentarzy
W środę poprzedzającą Uroczystość Wszystkich Świętych i następujące po niej dni modlitwy, pamięci i zadumy, w naszym Sanktuarium odbyła się konferencja multimedialna pt. „Dzieje włocławskich cmentarzy. Od średniowiecza do współczesności” w wykonaniu Tomasza Wąsika i Jakuba Szachewicza - pracowników Muzeum Historii Włocławka - Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.
Więcej artykułów…
Strona 1 z 4