Wigilia Paschalna
"Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych. Nie ma Go tutaj. ZMARTWYCHWSTAŁ"
Triduum Paschalne osiąga swój szczyt w celebracji pierwszej liturgii Zmartwychwstania Chrystusa - Wigilii Paschalnej. W świętą i wielką noc, w czasie której "łączy się niebo z ziemią, sprawy Boskie ze sprawami ludzkimi", noc, która jako "jedyna była godna poznać czas i godzinę zmartwychwstania Chrystusa" Kościół na całym świecie gromadzi się na czuwaniu - wigilii. Ma ona szczególny wymiar, bo szczególne są wydarzenia, których jest wspomnieniem i uobecnieniem.
Wielki Piątek
„Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata…”
Wielki Piątek. Jeden z najważniejszych dni w ciągu roku. To właśnie w tym dniu chrześcijanie wspominają Mękę i Śmierć Pana Jezusa. Jest to dzień szczególny. W ciszy i zadumie pochylamy się nad miłością Boga, która w ten dzień w sposób szczególny ukazuje się w Męce i Śmierci Chrystusa. Nie jest to jednak dzień tylko żałoby, ale przede wszystkim wdzięczności za dar odkupienia. Dlatego też Wielki Piątek to dzień trwania na modlitwie, wyciszenia, a także postu i umartwienia w sposób ścisły (3 posiłki, w tym jeden do syta). To zapewne wiemy. Jednak czy rozumiemy sens Wielkiego Piątku, jego liturgię i obrzędy? Zazwyczaj nie. Dlatego postarajmy się zrozumieć wyjątkowość tego dnia by lepiej go przeżyć, bo jak można coś pokochać jeśli się tego nie rozumie?
Wielki Czwartek
"On to w dzień przed męką, to jest dzisiaj, wziął chleb..."
Ostatni dzień Wielkiego Postu a jednocześnie dzień rozpoczynający, wieczorną celebracją Mszy Wieczerzy Pańskiej, Wielkie i Święte Triduum Paschalne to Wielki Czwartek.
Wielki Tydzień
"...żeś przez Krzyż i Mękę swoją świat odkupić raczył."
Ostatnie dni Wielkiego Postu od Niedzieli Palmowej do wieczora Wielkiego Czwartku, a następnie Triduum Paschalne to Wielki Tydzień. Najstarsze świadectwa o liturgii Wielkiego Tygodnia pochodzą z IV w. z Palestyny. Rozpoczynała ją uroczysta procesja z palmami, z Betani do Jerozolimy na pamiątkę wjazdu Chrystusa do świętego miasta, aby dokonać odkupienia ludzi przez mękę i śmierć na krzyżu. Każdy chrześcijanin powinien dołożyć wszelkich starań, aby obrzędy Wielkiego Tygodnia zrozumieć, brać w nich czynny udział, a przede wszystkim umartwieniami i świętością życia dawać dowód żywej wiary.
Wigilia Paschalna - pierwszy znak Zmartwychwstania
„Błogosławiona noc, jedyna, która była godna poznać czas i godzinę zmartwychwstania Chrystusa”
Wigilia – czyli czuwanie, kojarzy nam się zapewne głównie z Wigilią Bożego Narodzenia. Przez długie lata Kościół jednak nie obchodził Bożego narodzenia w formie nam znanej. Od najdawniejszych jednak czasów chrześcijanie gromadzili się po zapadnięciu zmroku w Wielką Sobotę na całonocnym czuwaniu i modlitwie. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna świętowanie zmartwychwstania Chrystusa. Nie jest to zatem liturgia Wielkiej Soboty, jak to funkcjonuje często w naszym słownictwie, ale jest to pierwsza i najważniejsza liturgia Niedzieli Wielkanocnej, ukoronowanie tego, co przeżywaliśmy w poprzedzające ją dwa dni.
Czytaj więcej: Wigilia Paschalna - pierwszy znak Zmartwychwstania
Wigilia Paschalna - teksty liturgiczne
"... Ta noc powinna być czuwaniem na cześć Pana (Wj 12, 42)"
Mszał Rzymski dla diecezji polskich zawiera całe bogactwo tekstów, używanych w czasie liturgii. Dla zobrazowania pięknej liturgii Triduum Paschalnego, ale także dla refleksji i modlitwy, zamieszcamy poniżej kilka wybranych z tej księgi liturgicznej tekstów. Zapraszamy do lektury i medytacji.
Wielka Sobota
"O błogosławiona wina, która została zgładzona śmiercią Chrystusa..."
Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica.
Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej
„Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie"
Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej, i rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. W ciągu wieków otrzymywała różne określenia, jednak była zawsze niedzielą wprowadzającą w wydarzenia paschalne. Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści, a także rozważa Jego Mękę w czytaniu ewangelicznego jej opisu.