I Komunia Swieta

 

Przygotowanie do I Komunii św. w roku 2024 w Parafii św. Józefa we Włocławku.

Drodzy Rodzice przygotowujący dzieci do I Komunii św.

Wiem, że posłanie dziecka do kolejnych sakramentów (chrztu, spowiedzi, Eucharystii, bierzmowania) wynika z Waszej miłości do niego. Dbając o rozwój swego syna lub córki na wielu płaszczyznach: zdrowia, edukacji, zainteresowań, relacji z rodziną, przyjaciółmi, rówieśnikami, pragniecie też zadbać o jego/jej relację z Bogiem. Inaczej nie posyłalibyście dziecka do kolejnego sakramentu.

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to zadanie łatwe, dlatego chcąc wyjść naprzeciw, w tym roku szkolno-katechetycznym wprowadzam nowe i zarazem sprawdzone przygotowanie do I Komunii św. Nowe - w naszej parafii i mieście; sprawdzone – w Poznaniu i wielu wielkopolskich parafiach.

Q&A

 • Czym to przygotowanie będzie się różnić od dotychczasowego? Nie będzie coniedzielnych katechez dla wszystkich dzieci i rodziców po Mszy św. Zastąpią je raz w miesiącu spotkania rodziców w grupach z animatorem.
 • Jak duże będą grupy? 6 osób (1 rodzic od każdego dziecka).
 • Kim jest animator? To osoba świecka, wierząca, praktykująca, mająca dzieci – tak jak Wy.
 • Jak się skontaktować z animatorem? Skąd wiem kto to będzie? Animator jest to odpowiedzialna osoba wyznaczona przez proboszcza, która skontaktuje się z rodzicami dzięki danym zawartymi w formularzu, który jest zgodą i prośbą rodzica o przygotowanie dziecka do I Komunii św. Formularze będą rozdane dzieciom na lekcjach religii lub do pobrania na stronie.
 • Gdzie i kiedy będą odbywały się spotkania? W domu animatora lub w pokoju na plebanii. Animator będzie ustalał z miesiąca na miesiąc taki termin, aby odpowiadał każdemu rodzicowi w grupie.
 • Jak długo będą trwały spotkania? Godzinę. Nie dłużej, nie krócej.
 • Czy obydwoje rodzice muszą uczestniczyć w spotkaniu? Nie, wystarczy jeden rodzic.
 • Czy można nie być obecnym na spotkaniu? Nie, termin wybrany przez wszystkich w grupie do czegoś zobowiązuje.
 • Co będziemy robić na spotkaniu? Omawiany będzie konkretny temat związany z wiarą dziecka. Pomocą w tym będzie podręcznik dla rodziców, który każde z Was otrzyma gratis.
 • Czy to znaczy, że nie trzeba przychodzić w niedzielę na Mszę? Z tego przywileju i obowiązku nie może nas zwolnić nawet sam papież, bo jest to III przykazanie samego Boga: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. Zatem przychodzimy na Eucharystię w każdą niedzielę jak każdy porządny katolik, najlepiej z dzieckiem, dając mu dobry przykład i najlepiej na 10:30, bo wtedy będą kazania dostosowane do poziomu dziecka. Przed tą Mszą św. nie będzie modlitwy za zmarłych (Wypominek), ale na przemian: wspólny pacierz, wyjaśnienie elementów Mszy św., wspólne rozśpiewanie.
 • Czy to znaczy, że nie będzie już spotkań z księżmi? To miłe pytanie :) Będą, ale raz na 1,5 miesiąca. Wtedy omówimy sobie ważne i bieżące sprawy.
 • Czy terminy I Komunii się zmienią? Nie, tradycyjnie odbędą się w terminach: dla SP 5 i 18 w II niedzielę maja, a dla SP 22 w III niedzielę maja.
 • Czy kościół górny będzie już gotowy? Tak, gdyż trwający remont zakończy się w grudniu 2023 r.

Wasz Proboszcz
ks. Janusz Bartczak

 001 20230529 1420477189

E916BB3D 3AB4 4C78 803E 22FCC3B2A01F2

Diecezja Włocławska

caritas

 
Caritas Diecezji Włocławskiej