W tym roku 36. raz z Włocławka - naszego miasta, wyruszy diecezjalna pielgrzymka na Jasna Górę pod hasłem "Z Maryją uczestniczę we wspólnocie Kościoła!".
Pielgrzymka rozpoczyna się 06.08, a kończy 13.08. W tym roku będziemy dziękować za peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej diecezji, która zakończyła się w marcu.
Po raz piąty Kierownikiem Pielgrzymki jest ks. Przemek Pankowski - nasz wikariusz.
Partnerem Głównym XXXVI Pieszej Pielgrzymki Włocławskiej na Jasną Górę jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Historia pielgrzymki
Piesza Pielgrzymka Włocławska pierwszy raz na Jasną Górę wyruszyła w 1989 roku. Inicjatorem jej powstania był Ks. Prałat Stanisław Waszczyński proboszcz parafii katedralnej we Włocławku. Ówczesna pielgrzymka miała trochę inną trasą niż obecna, gdyż idąc przez Turek w Kaliszu połączyła się z Pielgrzymką Kaliską, by w kolejnych latach wędrować już samodzielnie.
Grupa liczy zwykle ponad 400 pielgrzymów, wyjątkiem był rok 1991 i Spotkanie Młodych z Ojcem św. W Częstochowie, kiedy to powstały dwie grupy włocławskie liczące ponad 600 pielgrzymów. Od wielu lat na czele grupy podążają siostry i bracia na wózkach, wzbudzając szczery podziw i wzruszenie nie tylko wśród współpielgrzymów, ale i wśród witających ludzi.
Przez dwa pierwsze lata Przewodnikiem Pielgrzymki był ks. Antoni Tabak; 1991-1996 ks. Janusz Kowalski; 1997-2000 ks. Wojciech Kaźmierczak; 2001 ks. Marek Biskupski; 2002 ks. Marek Bałwas, 2003-2008 ks. Krzysztof Kacała, 2009-2010 ks. Robert Nawrocki, 2011 ks. Tomasz Król, 2012-2017 ks. Rafał Bogus, 2018-2019 ks. Sebastian Adamczyk. Od 2020 roku Kierownikiem Pielgrzymki jest ks. Przemysław Pankowski - nasz wikariusz.
Trasa pielgrzymki wynosi około 300 kilometrów i wiedzie z Włocławka przez Izbicę Kujawską, Koło, Skęczniew, Charłupię Małą, Ostrówek, Rudniki i Iwanowice Duże. 13 sierpnia w Częstochowie łączy się z grupami z Konina, Turku i Dzierżaw, by o godz. 15.30 po ośmiu dniach pielgrzymowania uroczyście wejść na Jasną Górę. Oficjalnie Pielgrzymka kończy się Mszą św. odprawianą na wałach jasnogórskich o godz. 20.00, jednak większość pielgrzymów z tych czterech grup zostaje na uroczystościach do 15 sierpnia.
Pielgrzymka włocławska jest dość wymagającym wyzwaniem dla uczestników, niemniej jednak ma swoją niezwykłą atmosferę, która sprawia, że jeśli ktoś zakosztował tych specyficznych rekolekcji w drodze, stara się co roku powracać na pielgrzymi szlak. Dla podtrzymania więzi i rozwijania tego co przeżyliśmy w drodze, w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w Sanktuarium św. Józefa we Włocławku sprawowana jest Msza św. w intencji pielgrzymów i dobrodziejów, zarówno żywych jak i tych którzy swoje ziemskie pielgrzymowanie już zakończyli. (tekst ks. Wojciech Kaźmierczak)
Trasa pielgrzymki
Porady pielgrzymkowe
Pielgrzymka to 7 odległości maratonu i jest to wysiłek, do którego powinniśmy się odpowiednio wcześnie przygotować. Zakładając, że większość z nas nie poczyniła żadnych przygotowań, związanych z czekającym nas wysiłkiem, należy się skupić na doraźnych przygotowaniach, zmniejszających lub chroniących nas przed skutkami zwiększonego wysiłku.
I tak, zacznijmy od ochrony stóp, mięśni łydek, stawów kolanowych i bioder – nie wnikając w funkcje anatomiczne ww.
Obuwie - polecając to najbardziej właściwe z medycznego, ale i praktycznego punktu widzenia:
- buty (np. typu adidasy) - powinny być o 1-2 numery większe i szerokie w przodostopiu, mieszczące swobodnie stopę z dwiema parami skarpet, na podeszwie piankowej, grubej, co pozwoli na amortyzację uderzeń stopy o asfalt i ochronę samej stopy, jak i stawów kolanowych, związane lekko na górne 2-3 dziurki. Dwie pary skarpet zmniejszą ryzyko pęcherzy i otarć. Pamiętajmy jednak, że buty nie powinny mieć we wnętrzu żadnych załamań ani pomarszczeń - a skarpety, uwierających szwów na pięcie i pod palcami. Dlaczego? W trakcie pielgrzymki każda ze stóp uderzy o twarde podłoże ok. 210.000 razy. Przy takiej mnogości uderzeń, każda nierówność odbije się na naszej stopie, powodując ból i zranienia. Bezwzględnie proszę wykluczyć obuwie przeznaczone do wędrówek górskich! Buty, w których w trakcie mierzenia lub po paru minutach źle się czujemy, które nas uwierają-również nie nadają się na pielgrzymkę. Na postojach starajmy się w miarę możliwości trzymać nogi w górze. Bezwzględnie unikajmy schładzania nóg w zimnej wodzie - pamiętając o zasadzie, że rozgrzane mięśnie są bardziej wydajne! W miarę możliwości, na noclegach proszę myć nogi również w ciepłej wodzie, co uchroni nas przed kurczami mięśni. Podczas poszczególnych etapów zalecane jest „pojadanie” batonów z orzechami lub prawdziwej czekolady. Podczas poszczególnych etapów proszę zmieniać miejsce w grupie, aby nie obciążać jednej grupy mięśni i stawów- naprzemiennie- raz przy osi jezdni, raz przy poboczu drogi. Obowiązuje całkowity zakaz kąpieli w różnego typu stawach, co grozi szokiem termicznym, prowadzącym w ostateczności nawet do utonięcia.
Na pielgrzymce niewskazane jest wprowadzanie różnego rodzaju diet odchudzających. Jemy wszystko, co mamy do dyspozycji dzięki naszym dobrodziejom, bez obawy o przytycie. O ile będzie to możliwe, nadmiar jedzenia zabieramy ze sobą, dzieląc się z tymi, którzy mieli skromniejsze warunki, tak, aby nikt nie był bez śniadania. W czasie drogi, w zależności od temperatury wypijamy od 2,5-6 litrów wody. Najlepiej zwykłej mineralnej - niegazowanej! Unikajmy podawania butelki do picia (poza najbliższym gronem) innym uczestnikom pielgrzymki. Przewlekle chorzy, zabierają ze sobą leki własne i zażywają je wg. zaleceń swojego lekarza. W przypadku konieczności podawania zastrzyków w trakcie pielgrzymki, jest to możliwe po przedstawieniu siostrze zlecenia od lekarza (o ile jest to lek możliwy do podania w warunkach polowych). Do wszystkich chorych, wybierających się na pielgrzymkę, apelujemy o rozwagę i rozważenie zasadności pielgrzymowania, aby nie stwarzać zagrożenia i nie zaszkodzić własnemu zdrowiu. Na głowie nosimy okrycie, chroniące nas przed porażeniem słonecznym. Gdy nie zastosujemy się do tych wskazówek i wystąpią już dolegliwości ze strony stóp, mięśni i stawów (lub inne), nie grajmy twardziela i zwróćmy się do pielgrzymkowej służby zdrowia, aby nie pogłębiać przyczyn naszych dolegliwości.
Pielgrzymkowa służba zdrowia wywodzi się spośród uczestników pielgrzymki. Mamy w niej do dyspozycji lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta-masażystę i ratowników medycznych. Z pomocy korzystamy bezpośrednio po rozpoczęciu postoju lub w razie konieczności, w każdym momencie w trakcie drogi na końcu grupy. Niedopuszczalne jest zgłaszanie się z problemem, bezpośrednio przed wyjściem grupy po odpoczynku (nie dotyczy to nagłych zdarzeń) - pamiętajmy - służba zdrowia również pielgrzymuje. O konieczności podwiezienia lub wezwania karetki decyduje wyłącznie służba zdrowia lub kierownik pielgrzymki.
Zanim zdecydujesz, że wyruszysz w trasę już dziś zdecyduj, czy chcesz iść czy jechać? Jeśli jechać - zostań w domu. Życzymy zdrowia, sił i wytrwałości!
Zapisy na pielgrzymkę 2024
Kierownik: ks. Przemysław Pankowski
Koordynator: Aleksandra Świtalska
Zapisy w terminie: 05.07 - 01.08.2024
1. Kancelaria Parafii Katedralnej we Włocławku (płatność na miejscu)
pl. Kopernika 7 (w dni powszednie)
od godz. 8:00 - 9:00 i 16:00 - 17:30
2. Rejestracja online przez formularz zgłoszeniowy (płatność przelewem lub na trasie)
https://forms.gle/awXTbmGcL9PfqvpL9
Cena udziału w pielgrzymce: osoba dorosła - 170 PLN, dzieci i młodzież do 18 roku życia - 110 PLN, osoba zapisująca się w czasie trwania pielgrzymki - 200 PLN,
rodzina - 170 PLN (I osoba), 110 PLN (II osoba), 80 PLN (III osoba), 40 PLN (każda następna)
Konto bankowe pielgrzymki: 48 1090 1199 00000001 3106 0983 (w tytule przelewu imię i nazwisko z dopiskiem Pielgrzymka 2024) lub opłaty można dokonać również GOTÓWKĄ już na trasie pielgrzymki, w busie pielgrzymkowego biura
Kontakt i informacje: tel. 54 231 22 32, tel. 663 153 230
Strona na Facebooku
https://www.facebook.com/PielgrzymkaWloclawskaAmaranty