live tlo6

Komunikaty

“Wyciągnij rękę do ubogiego”

Opublikowano: niedziela, 15 listopad 2020
Kacper W

125559151 211916543781477 5362556004360785762 nORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO NA IV ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH
XXXIII Niedziela Okresu Zwykłego
15 listopada 2020 r.

“Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32). Starożytna mądrość postawiła przed nami te słowa jako uświęcony kodeks do wprowadzania w życie. Brzmią one dziś z całą swoją znaczeniową mocą, pomagając nam skoncentrować wzrok na tym, co istotne i przekroczyć barierę obojętności. Ubóstwo ma różne twarze, które domagają się uwagi pod jednym, szczególnym względem: w każdej z nich możemy spotkać Pana Jezusa, który objawił nam, że jest obecny w swoich najmniejszych braciach (por. Mt 25, 40).

1. Weźmy do rąk Księgę Syracydesa ze Starego Testamentu. Znajdujemy tu słowa jednego z mistrzów mądrości, który żył prawie dwieście lat przed przyjściem Chrystusa. Poszukiwał on mądrości, która czyni ludzi lepszymi i zdolniejszymi do dogłębnej obserwacji wydarzeń życiowych. Czynił to w chwilach ciężkich prób, przez które przechodził lud Izraela, w czasie bólu, żałoby oraz biedy z powodu obcej dominacji. Będąc człowiekiem wielkiej wiary, zakorzenionym w tradycji przodków, Syracydes pomyślał najpierw o tym, by zwrócić się do Boga i poprosić Go o dar mądrości. A Pan nie pozbawił go tej pomocy.

Czytaj więcej: “Wyciągnij rękę do ubogiego”

List Biskupa Włocławskiego w ponurym czasie epidemii i walki o życie

Opublikowano: poniedziałek, 09 listopad 2020
Kacper W

Screenshot 2Bracia w Kapłaństwie!
Siostry i Bracia – wierni Diecezji Włocławskiej!

1. Kościół Włocławski ma starą i chlubną tradycję wierności Chrystusowi. Wyznał ją szczególnie w czasie drugiej wojny światowej, kiedy ponad 50 procent duchowieństwa oddało życie za Chrystusa, Kościół i Ojczyznę. Trzeba to pamiętać i pamięć o tym starannie pielęgnować, przekazując ją kolejnym młodym pokoleniom Polaków. Chodzi przecież o naszych Bohaterów – Męczenników, ich życiorysy nas zobowiązują! Wielu za cenę wyrzeczenia się Chrystusa mogłoby przeżyć noc obu totalitarnych dyktatur: niemieckiej i sowieckiej. Wybrali. I to im, między innymi, zawdzięczamy, że nie zdołano nas upodlić i zniewolić do końca.
Co roku myślimy o tych problemach 7 listopada, idąc dokładnie śladami pędzonych do więzienia we Włocławku: błogosławionego biskupa Michała Kozala, pozostałych prezbiterów włocławskich, a także nauczycieli naszego Miasta.

Czytaj więcej: List Biskupa Włocławskiego w ponurym czasie epidemii i walki o życie

Dyspensa oraz zarządzenie w sprawie duszpasterstwa w warunkach nowych rygorów sanitarnych

Opublikowano: sobota, 17 październik 2020
Kacper W

Screenshot 2W związku z zaostrzeniem sytuacji epidemicznej i powtórnym wprowadzeniem limitu uczestników zgromadzeń religijnych w świątyniach, biskup włocławski Wiesław Mering udzielił wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Eucharystii. Wydał także inne zarządzenia w sprawie duszpasterstwa w warunkach nowych rygorów sanitarnych.

1. W związku z zaostrzeniem sytuacji epidemicznej i wprowadzonymi przez władze państwowe ograniczeniami liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. strefach żółtych i czerwonych, obowiązującymi od dnia 17 października br., mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie dla zdrowia i życia, zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam niniejszym dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane do dnia 15 listopada br. wiernym Diecezji Włocławskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie.

Czytaj więcej: Dyspensa oraz zarządzenie w sprawie duszpasterstwa w warunkach nowych rygorów sanitarnych

Komunikat Biskupa Włocławskiego ws. bezpieczeństwa higienicznego w kościołach podczas pandemii

Opublikowano: sobota, 05 wrzesień 2020
Kacper W

Screenshot 2Włocławek, 4 września 2020r.

Mając na uwadze, że w związku z pandemią COVID 19 w Diecezji Włocławskiej teren niektórych powiatów został ogłoszony strefą zagrożoną dodatkowymi obostrzeniami, a także biorąc pod uwagę fakt pojawiających się ognisk wirusa i wysokiej liczby zakażeń na terenie kraju, w imię odpowiedzialności za nasze zdrowie i bezpieczeństwo, przypominam i apeluję do wszystkich wiernych świeckich, duchownych oraz pracowników kościelnych o stosowanie i przestrzeganie norm sanitarnych w Diecezji Włocławskiej.

Apeluję zatem o zastosowanie się do następujących zasad:

Czytaj więcej: Komunikat Biskupa Włocławskiego ws. bezpieczeństwa higienicznego w kościołach podczas pandemii

rok sw jozefa

Coat of arms of Wiesław Mering.svg

Diecezja Włocławska

caritas

 
Caritas Diecezji Włocławskiej