Komunikaty

Informacja w sprawie przekazania 1,5% podatku dla Caritas Diecezji Włocławskiej

Opublikowano: środa, 25 styczeń 2023
Kacper W

bp wetkowskiDrodzy Siostry i Bracia,

Jak każdego roku, do końca kwietnia wszyscy dokonujemy rozliczeń podatkowych. W tym roku polskie prawo daje możliwość przekazania 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Jedną z nich jest Caritas Diecezji Włocławskiej.

Włocławska Caritas od początku swojego istnienia niesie konkretną pomoc ludziom potrzebującym, prowadząc schroniska dla bezdomnych, dom dziecka i dom samotnej matki, jak również świetlicę środowiskową dla dzieci i młodzieży.

Inną przestrzenią jest pomoc żywnościowa, obejmująca ubogie i wielodzietne rodziny, dzieci, starszych, chorych i niepełnosprawnych.

Czytaj więcej: Informacja w sprawie przekazania 1,5% podatku dla Caritas Diecezji Włocławskiej

Orędzie Papieża Franciszka na I Dzień Dziadków i Osób Starszych

Opublikowano: niedziela, 25 lipiec 2021
Kacper W

image 72192707 1Źródło: Vatican News >>KLIK<<

Droga babciu, drogi dziadku, bliskość Pana da siłę, także najbardziej kruchym spośród nas, aby wyruszyć w nową drogę: drogami marzeń, pamięci i modlitwy – pisze Franciszek w orędziu na I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych.


MODLITWA

NA PIERWSZY ŚWIATOWY DZIEŃ DZIADKÓW I OSÓB STARSZYCH

Czytaj więcej: Orędzie Papieża Franciszka na I Dzień Dziadków i Osób Starszych

Dekret - zniesienie dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

Opublikowano: sobota, 19 czerwiec 2021
Kacper W

bp wetkowski

W nawiązaniu do decyzji podjętej przez Konferencję Episkopatu Polski podczas jej zebrania plenarnego w dniu 11 czerwca 2021 r., a także w związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną i w konsekwencji zniesieniem przez władze państwowe znacznej części obostrzeń dotyczących limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, z dniem 20 czerwca 2021 r. znoszę dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii udzieloną dekretem z dnia z dnia 12 listopada 2020 r. (L.dz. 1106/2020).
Informację o odwołaniu dyspensy należy podać wiernym do publicznej wiadomości.
Wszystkich ogarniam modlitwą i z serca błogosławię.

+ Krzysztof Wętkowski
Biskup Włocławski

“Wyciągnij rękę do ubogiego”

Opublikowano: niedziela, 15 listopad 2020
Kacper W

125559151 211916543781477 5362556004360785762 nORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO NA IV ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH
XXXIII Niedziela Okresu Zwykłego
15 listopada 2020 r.

“Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32). Starożytna mądrość postawiła przed nami te słowa jako uświęcony kodeks do wprowadzania w życie. Brzmią one dziś z całą swoją znaczeniową mocą, pomagając nam skoncentrować wzrok na tym, co istotne i przekroczyć barierę obojętności. Ubóstwo ma różne twarze, które domagają się uwagi pod jednym, szczególnym względem: w każdej z nich możemy spotkać Pana Jezusa, który objawił nam, że jest obecny w swoich najmniejszych braciach (por. Mt 25, 40).

1. Weźmy do rąk Księgę Syracydesa ze Starego Testamentu. Znajdujemy tu słowa jednego z mistrzów mądrości, który żył prawie dwieście lat przed przyjściem Chrystusa. Poszukiwał on mądrości, która czyni ludzi lepszymi i zdolniejszymi do dogłębnej obserwacji wydarzeń życiowych. Czynił to w chwilach ciężkich prób, przez które przechodził lud Izraela, w czasie bólu, żałoby oraz biedy z powodu obcej dominacji. Będąc człowiekiem wielkiej wiary, zakorzenionym w tradycji przodków, Syracydes pomyślał najpierw o tym, by zwrócić się do Boga i poprosić Go o dar mądrości. A Pan nie pozbawił go tej pomocy.

Czytaj więcej: “Wyciągnij rękę do ubogiego”

Komunikat Biskupa Włocławskiego ws. bezpieczeństwa higienicznego w kościołach podczas pandemii

Opublikowano: sobota, 05 wrzesień 2020
Kacper W

Screenshot 2Włocławek, 4 września 2020r.

Mając na uwadze, że w związku z pandemią COVID 19 w Diecezji Włocławskiej teren niektórych powiatów został ogłoszony strefą zagrożoną dodatkowymi obostrzeniami, a także biorąc pod uwagę fakt pojawiających się ognisk wirusa i wysokiej liczby zakażeń na terenie kraju, w imię odpowiedzialności za nasze zdrowie i bezpieczeństwo, przypominam i apeluję do wszystkich wiernych świeckich, duchownych oraz pracowników kościelnych o stosowanie i przestrzeganie norm sanitarnych w Diecezji Włocławskiej.

Apeluję zatem o zastosowanie się do następujących zasad:

Czytaj więcej: Komunikat Biskupa Włocławskiego ws. bezpieczeństwa higienicznego w kościołach podczas pandemii

E916BB3D 3AB4 4C78 803E 22FCC3B2A01F2

Diecezja Włocławska

caritas

 
Caritas Diecezji Włocławskiej