Droga Krzyżowa


Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w naszej parafii: w każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 9:00, 17:30 (dla dzieci) oraz 18:30 (dla młodzieży i dorosłych).

Droga Krzyżowa to nie jest tylko rzewliwe wspominanie wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. Nie ma to być tylko opłakiwanie Jezusa i wzruszanie się ogromem Jego cierpień. Trzeba raczej w czasie tego nabożeństwa spojrzeć na swoje życie jak na drogę krzyżową. Porównać swoje reakcje na cierpienie do zachowania Jezusa. Święty Paweł pisał, że krzyż dla pogan jest zgorszeniem i głupstwem. Dla chrześcijan krzyż to źródło mocy i mądrości Bożej. Czym jest dla ciebie krzyż? Może i dla ciebie – praktykującego katolika - jest on często zgorszeniem?

DK1 1Stacja I
Pan Jezus na śmierć skazany.

Jezus usłyszał wyrok na siebie. Niesprawiedliwy wyrok. On wiedział, że został skazany niewinnie. Był człowiekiem, jak ty i ja. Tak jak my miał uczucia. Musiało go zaboleć to, że konsekwencją dobrego i uczciwego życia jest kara śmierci. A mimo to nie krzyczał, nie przekonywał, nie rozpaczał. 

 

 

 

DK2 1Stacja II
Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona.

Wzięcie krzyża jest konsekwencją przyjęcia wyroku. Krzyż jest symbolem wszelkich trudów, cierpień i problemów, jakie dotykają nas w życiu. One nas nie ominą, bez względu na to czy się na nie godzimy czy też nie. Ale przyjmując krzyż stajemy się naśladowcami Jezusa. Jezus nigdy nie obiecywał nam na tej ziemi raju. Wręcz odwrotnie. Mówił o prześladowaniach i przeciwnościach. Kto chce należeć do Chrystusa musi przeżyć całe Jego życie. Musi z Nim wejść na drogę krzyżową i wstąpić na Golgotę.

 

DK3 1Stacja III
Pan Jezus po raz pierwszy upada pod krzyżem.

Zdecydowałeś się wziąć krzyż. Życie biegnie normalnie. Są trudności, ale jesteś w stanie je zaakceptować. Może myślisz sobie, że dookoła ludzie też mają podobne problemy. Ale nagle dzieje się coś czego nie przewidywałeś – utrata pracy, ciężka choroba, niespodziewana śmierć kogoś bliskiego. Jezus po upadku wstaje, bierze swój krzyż i idzie dalej. Czy ufasz Jezusowi na tyle, żeby pomimo cierpienia, którego nie rozumiesz, dalej podążać za Nim drogą krzyża?

 

DK4 1Stacja IV
Pan Jezus spotyka swoją Matkę.

Maryja jest osobą, od której możemy się uczyć bezgranicznego zaufania Bogu. Ona tak jak my w swoim życiu często stawała wobec sytuacji, których nie rozumiała. Ona była taka jak my – cierpiała, nie rozumiała woli Bożej, miała takie same uczucia. Ale my także mamy być tacy jak Ona – zaufać Bogu do końca, nawet gdy wydaje się nam, że cierpienie jakie nas spotkało jest bezsensowne.

 

DK5 1Stacja V
Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Panu Jezusowi.

Szymon został przymuszony do zrobienia czegoś, na co wcale nie miał ochoty. Ale Jezus nie ma do niego pretensji. Nie unosi się honorem i nie odrzuca jego pomocy. A czy ty kiedyś przy tej stacji nie potępiłeś Szymona za to, że nie chciał pomóc Jezusowi? Ty z pewnością pospieszyłbyś na pomoc. Przecież to był krzyż Jezusa – twojego Pana, Zbawcy. A ile razy w swoim życiu odrzuciłeś prośbę o pomoc? Nie zauważyłeś, że w tym drugim człowieku był obecny Jezus.

 

DK6 1Stacja VI
Weronika ociera twarz Panu Jezusowi.

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak wielką odwagę miała Weronika? Apostołowie, którzy przez kilka lat przebywali z Jezusem codziennie i słuchali Jego nauki przestraszyli się żołnierzy i uciekli. A Weronika miała odwagę, aby przedrzeć się przez tłum gapiów i żołnierzy, tylko po to, aby otrzeć twarz Jezusa. Nie zastanawiała się, jaką korzyść będzie z tego miała, albo jakie nieprzyjemności. Nie kalkulowała. Zobaczyła cierpiącego człowieka i postanowiła mu pomóc. Miłość jest zawsze bezinteresowna. Jak to jest u ciebie?

 

DK7 1Stacja VII
Pan Jezus po raz drugi upada pod krzyżem.

Drugi upadek Jezusa. Kolejna trudna sytuacja w twoim życiu, której nie rozumiesz. Znów pojawia się pytanie – dlaczego? Masz żal do Boga, że podczas gdy u innych życie toczy się spokojnie, u ciebie jedno cierpienie następuje po drugim. Pytasz – dlaczego znowu ciebie to dotyka. Przecież starasz się żyć zgodnie z przykazaniami, chodzisz do Kościoła, modlisz się, a tylu ludzi wokół ciebie nie wierzy w Boga, a żyją jakby bez trosk i kłopotów. To Bóg jest Panem twojego życia, każdej twojej sytuacji. Czy jako chrześcijanin potrafisz się na to zgodzić?

 

DK8 1Stacja VIII
Pan Jezus spotyka płaczące niewiasty.

Jezus nie chciał, by płakać z Jego powodu. Nie płaczmy więc z powodu krzyża, bo jest on symbolem naszego zbawienia. Płaczmy raczej z powodu naszych grzechów, bo przez nie oddalamy się od Boga. Pomyśl przy tej stacji w jakich momentach twojego życia z twoich oczu płynęły łzy. Co było ich przyczyną? Wzruszenie, złość, współczucie, smutek, gniew? Często płaczemy widząc cierpienie innych ludzi, zwłaszcza gdy wydarzyła się jakaś tragedia, o której donoszą media. I to dobrze, że potrafimy się wzruszyć losem drugiego człowieka, ale te łzy są zazwyczaj powodowane przez emocje. I gdy te emocje opadają to i łzy się kończą. A płacz ma sens tylko wtedy, gdy prowadzi do jakiegoś dobra. Tym dobrem może być konkretna pomoc drugiemu człowiekowi, albo przemiana naszego serca. Czy twoje łzy były kiedyś początkiem jakiegoś dobra?

 

DK9 1Stacja IX
Pan Jezus po raz trzeci upada pod krzyżem.

Zdjęcie z Jezusa ubrania jest symbolem odkrycia tego, co zwykle pozostaje schowane pod różnymi maskami. My ciągle przybieramy maski. Chcemy być lubiani, szanowani. Chcemy kreować swój jak najlepszy wizerunek. Boimy się, że ktoś mógłby poznać nasze wady lub słabości. A czy ty, masz odwagę spojrzeć na siebie w prawdzie? Zrzucić wszystko to co cię zakrywa i popatrzeć jakim naprawdę jesteś człowiekiem? Takim momentem w życiu powinien być rachunek sumienia i spowiedź. Zastanów się czy robiąc rachunek sumienia naprawdę chcesz poznać prawdę o sobie czy może od wielu lat spowiadasz się zgodnie z wyuczonym schematem grzechów? Czy przystępując do spowiedzi zrzucasz z siebie wszystkie maski i obnażasz się przed Bogiem, tak jak On pozwolił się obnażyć przed tobą?

 

DK10 1Stacja X
Pan Jezus z szat obnażony.

Ten upadek jest symbolem tego, że każdy z nas w swoim życiu będzie upadał wielokrotnie. I trzeba się na to zgodzić. Aby móc przemieniać swoje życie, trzeba najpierw zgodzić się na swoją słabość i grzeszność. Może są w twoim życiu takie grzechy, z których spowiadasz się za każdym razem. I już jesteś zniechęcony, może zły na siebie i zastanawiasz się czy warto w ogóle się spowiadać, jeśli nie widać żadnych efektów. Warto, bo chrześcijanin to nie jest człowiek, który nie grzeszy. Chrześcijanin grzeszy jak poganin, ale różni się od niego tym, że chce powstawać ze swoich upadków. Jezus nie dał nam limitu na miłosierdzie. Zawsze możemy się podnieść. Spróbuj się przyjrzeć swoim upadkom. Na czym koncentrowałeś się bardziej – na swoim grzechu czy na Bożym miłosierdziu?

 

DK11 1Stacja XI
Pan Jezus do krzyża przybity.

To nie gwoździe cię przybiły lecz MÓJ grzech. Tyle razy słyszałeś te słowa. Czy zwróciłeś kiedyś uwagę na słowo – mój? Może nawet dzisiaj w trakcie tej drogi krzyżowej przy którejś ze stacji pomyślałeś, że ciebie to nie dotyczy? Owszem masz kilka wad i słabości, ale tak zasadniczo to nie możesz sobie nic zarzucić. Jesteś w porządku. Ale ten człowiek obok – mąż, żona, sąsiad, współpracownik – on to ma dopiero wady. Mógłbyś je łatwo wymienić. Są widoczne gołym okiem. Zobacz swoją obłudę. Krytykujesz Piłata, a sam niejednokrotnie umywasz ręce. Chcesz przybić Jezusa do krzyża rękami innego człowieka. A może zamiast osądzać innych spróbuj przyjrzeć się sobie? Może zamiast krytykować wady innych, spróbuj zmienić swoje?

 

DK12 1Stacja XII
Pan Jezus umiera na krzyżu.

Śmierć dla Jezusa nigdy nie była tematem tabu. Wielokrotnie mówił swoim uczniom, że będzie cierpiał i zostanie zabity. Chciał ich na to przygotować. Chciał, aby nie bali się tego momentu. Tyle wieków minęło od tych wydarzeń, a my ciągle zachowujemy się tak samo. Boimy się śmierci, na wszelki wypadek o niej nie myślimy i nie rozmawiamy. Może tylko przy okazji czyjegoś pogrzebu, ale i wtedy nie potrafimy spojrzeć na nią jako dar. A przecież wszystko jest Bożym darem. Więc śmierć także jest. Śmierć to prezent od Boga, bo to przejście do nowego, lepszego życia. Życia, gdzie już nie ma cierpienia, a jest tylko radość przebywania z Bogiem. Z jednej strony pragniesz takiego życia, a z drugiej boisz się przekroczenia bramy, która do tego życia prowadzi. Jaka jest twoja wiara?

 

DK13 1Stacja XIII
Pan Jezus zdjęty z krzyża.

Bezwładne ciało Jezusa zdjęto z krzyża. Jest bezwładne, bo opuścił je Duch Boży, który je ożywiał. Przypatrzmy się sobie. Jakże często, mimo że żyjemy, zachowujemy się tak, jakbyśmy byli martwi. Mówimy, że życie jest monotonne, bez sensu, a każdy dzień jest tak samo nudny. Nasze ciało jest jakby bezwładne. Mechanicznie powtarzamy pewne czynności, ale w tym wszystkim brakuje życia. A przecież każdy z nas na chrzcie, a potem w sakramencie bierzmowania otrzymał dar Ducha Świętego. Duch Święty ma wnosić w nasze życie radość. Czy ty potrafisz się cieszyć tym co posiadasz? Masz ręce i nogi, widzisz i słyszysz. Zobacz – to tak wiele! Niektórzy i tego nie mają. Ciesz się tym, co posiadasz. Pamiętaj, że mieszka w tobie Duch Święty – Duch radości. Czy dostrzegasz Jego obecność w swoim życiu?

 

DK14 1Stacja XIV
Pan Jezus do grobu złożony.

Jezus został złożony w grobie, który szczelnie zamknięto ogromnym głazem. Może twoje życie przypomina czasem taki grób. Może wydaje ci się, że jesteś w sytuacji bez wyjścia i nikt z zewnątrz nie jest w stanie ci pomóc, nie jest w stanie cię zrozumieć. Nie widzisz żadnych szans na poprawę swojej sytuacji. Wszędzie tylko ciemność. Ale dla Jezusa nie ma żadnych przeszkód. Nie ma takiej sytuacji, w której byłbyś sam. Jezus jest zawsze przy tobie. W chwili kryzysu nie jest rzeczą konieczną żeby widzieć wyjście z sytuacji, ale jest rzeczą konieczną wierzyć, że to wyjście jest. Jezus był w grobie 3 dni. Może ty zmagasz się z czymś znacznie dłużej – tygodnie, lata. Jezus wydobędzie cię z twojego grobu. Kiedyś nadejdzie dla ciebie poranek zmartwychwstania. Ale to WIARA czyni cuda. Masz taką wiarę?

E916BB3D 3AB4 4C78 803E 22FCC3B2A01F2

Diecezja Włocławska

caritas

 
Caritas Diecezji Włocławskiej