Wigilia Zesłania Ducha Świętego
Za nami wyjątkowa, pełna łaski noc! Wczoraj przeżywaliśmy Wigilię Zesłania Ducha Świętego.
Nasze czuwanie rozpoczęliśmy od uroczystej Eucharystii. W wygłoszonej homilii Ksiądz Proboszcz, nawiązując do mądrości Ojców Kościoła, przyrównał Ducha Świętego do wody. Przypomniał nam, że choć to jedno i to samo źródło, każdy z nas przyjmuje Go na swój własny, unikalny sposób i wydaje inne owoce – dokładnie tak, jak dzieje się to w otaczającej nas przyrodzie.
Kolejnym ważnym punktem wieczoru była głęboka katecheza, którą wygłosił ks. Paweł Pokora. Przybliżył nam ona trudny, ale niezwykle istotny temat grzechów przeciwko Duchowi Świętemu, dając nam przestrzeń do rachunku sumienia i otwarcia się na Boże Miłosierdzie: https://www.youtube.com/watch?v=dJRoPg0ZWCM
Dla Siostry i Brata na krańcach świata!
Dzieci pierwszokomunijne z obydwu grup podzieliły się pięknym darem serca ze swoimi rówieśnikami w krajach misyjnych. Dzięki ich zaangażowaniu i ofiarności udało się zebrać kwotę 3612 PLN.
W czasie Białego Tygodnia, podczas kazań, księża przybliżali dzieciom temat misji oraz uwrażliwiali na potrzebę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi – szczególnie tym najbardziej potrzebującym, jak ubogie dzieci w różnych częściach świata. Była to cenna lekcja wrażliwości, otwartości i odpowiedzialności za innych.
To wyjątkowy gest dobroci, który pokazuje, że nawet najmłodsi potrafią dzielić się z innymi i nieść realną pomoc potrzebującym. Serdecznie dziękujemy dzieciom oraz ich rodzinom za otwarte serca i piękne świadectwo chrześcijańskiej miłości bliźniego.
Parafialna pielgrzymka do Warszawy
W poniedziałek, 18 maja, w 106. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, odbyła się parafialna pielgrzymka „Śladami Wielkich Polaków”, w której udział wzięli nasi parafianie i sympatycy naszego Sanktuarium wraz z ks. Adrianem i ks. Rafałem, który jako rodowity warszawiak pełnił rolę naszego przewodnika po ulicach i zabytkach naszej Stolicy. Wyjazd był wypełniony modlitwą i refleksją nad dziedzictwem wybitnych Polaków.
Pielgrzymi odwiedzili Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wysłuchali ciekawej prelekcji p. Dariusza Starko o życiu i misji błogosławionego Męczennika oraz uczestniczyli we Mszy Świętej w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Ważnym punktem była również wizyta na Cmentarzu na Powązkach oraz wspólna modlitwa przy grobie bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w warszawskiej Archikatedrze. Dzień zwieńczył wspólny czas wolny spędzony na Starym Mieście, będący okazją do zwiedzania, odpoczynku i integracji grupy.
Kwietniowa Msza św. za Ojczyznę i ustanowienie nowych ministrantów
Jak w każdy 14 dzień miesiąca, nasza wspólnota parafialna zgromadziła się, by wspólnie modlić się w intencji Ojczyzny za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W tym miesiącu gościliśmy ks. kan. dr Krzysztofa Rogalę - kanclerza kurii włocławskiej - który wygłosił okolicznościową homilię.
Już dziś zapraszamy na kolejną Mszę za Ojczyznę w dniu 14 czerwca, podczas której kazanie wygłosi ks. kan. dr Zbigniew Gmurczyk.
W ten czwartkowy wieczór, po całorocznych przygotowaniach pod czujnym okiem ks. Przemka Pankowskiego, kandydaci zostali włączeni przez ks. Proboszcza do grona ministrantów młodszych, a dotychczasowi ministranci młodsi otrzymali nowe stroje - kardynałki, tym samym awansując na ministrantów ołtarza.
Czytaj więcej: Kwietniowa Msza św. za Ojczyznę i ustanowienie nowych ministrantów
30 Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze
W dniach 14 - 16 maja na Jasnej Górze w Częstochowie miały miejsce Ogólnopolskie Rekolekcje Wspólnoty Katolicka Odnowa w Duchu Świętym.. To czas szczególnej łaski, wołania o nowe wylanie charyzmatów i budowania jedności. Punktem kulminacyjnym było sobotnie Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym, które w tym roku odbywało się po raz 30.
Mamy jako wspólnota parafialna niesamowity powód do wdzięczności i dumy! Nasza Diakonia Muzyczna Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym - Słowo Życia wyruszyła do Częstochowy, aby przez najbliższe dni posługiwać swoim talentem i sercem, prowadząc śpiew oraz uwielbienie dla tysięcy uczestników z całej Polski! To ogromne wyróżnienie, ale i wielka odpowiedzialność.
Czytaj więcej: 30 Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze
XVI Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Licheniu
W piątek, 15 maja, przedstawiciele naszej rycerskiej wspólnoty św. Józefa we Włocławku uczestniczyli w Licheń Stary we Mszy Świętej inaugurującej XVI Konwencję Stanową Rycerzy Kolumba w Polsce. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, a koncelebrowali ją m.in. bp Wiesław Mering – należący do naszej Rady – oraz nasz kapelan, ks. prał. Janusz Bartczak.
– „To była bardzo dobra decyzja” – przyznaje Krzysztof Zuba, sekretarz stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, wspominając moment, w którym kilkanaście lat temu odpowiedział na zaproszenie swojego proboszcza i dołączył do wspólnoty. To właśnie wokół wartości braterstwa, wiary i służby w licheńskim sanktuarium w dniach 15-16 maja zgromadziło się blisko 500 Rycerzy Kolumba z całej Polski. Tegoroczna konwencja połączona została z dziękczynieniem za 20 lat ich działalności w Polsce.
Czytaj więcej: XVI Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Licheniu
Rozpoczęliśmy tegoroczne nabożeństwa fatimskie
Trwamy w radosnym czasie Białego Tygodnia pierwszej grupy dzieci pierwszokomunijnych ze Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Szkoły Podstawowej nr 18. To szczególny okres, w którym dzieci, umocnione łaską sakramentu Eucharystii, każdego dnia gromadzą się na Mszy Świętej, by jeszcze głębiej przeżywać spotkanie z Panem Jezusem.
W środowy wieczór, 13 maja, po wspólnej Eucharystii, wyruszyliśmy w uroczystej procesji wokół naszego Sanktuarium w nabożeństwie fatimskim. Był to piękny i pełen skupienia moment, w którym – odpowiadając na prośbę Matki Bożej – podjęliśmy modlitwę różańcową. powierzając Maryi nasze dzieci, ich rodziny oraz całą wspólnotę parafialną.
Czytaj więcej: Rozpoczęliśmy tegoroczne nabożeństwa fatimskie
Uroczysty Dzień Komunii SP5, SP18 i ZSK
W II niedzielę maja, w naszym Sanktuarium miała miejsce uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Do stołu Pańskiego po raz pierwszy przystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 Integracyjnej im. Szarych Szeregów we Włocławku, Szkoły Podstawowej nr 18 im. 1 Batalionu Morskiego oraz Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Dzień wcześniej, dzieci przystąpiły do sakramentu pokuty i pojednania, oczyszczając swoje serca na przyjście Pana Jezusa.
Pierwszej Komunii Świętej udzielił ks. Proboszcz Janusz Bartczak. Był to wyjątkowy dzień pełen radości, wzruszenia i modlitwy, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, chrzestnych oraz całej wspólnoty parafialnej. Przyjęcie Pana Jezusa w Eucharystii po raz pierwszy stanowi ważny moment w życiu wiary, otwierający drogę do jeszcze głębszej relacji z Bogiem.




