Poświęcenie różańców i nabożeństwo fatimskie
W poniedziałek, 13.10 odbyło się ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie. Wspominaliśmy szóste i ostatnie objawienie Matki Bożej trojgu pastuszkom w Fatimie, które miało miejsce 13 października 1917 roku. To wtedy zgromadzeni wierni byli świadkami niezwykłego „cudu słońca” – zjawiska, w którym słońce zdawało się tańczyć po niebie, potwierdzając prawdziwość objawień.
Podczas Mszy Świętej poprzedzającej nabożeństwo poświęcone zostały różańce dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej oraz inne dewocjonalia. Po Eucharystii dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w modlitwie różańcowej wokół kościoła, niosąc świece i figurkę Matki Bożej Fatimskiej. Modlitwę prowadził ks. Rafał Pęksa, a w rozważania i modlitwy włączyły się również dzieci.
Diecezjalny Kongres Różańcowy w Kikole
W sobotę, 11 października, w parafii św. Wojciecha w Kikole odbył się Diecezjalny Kongres Różańcowy Kół Żywego Różańca, który zgromadził licznych czcicieli Matki Bożej z całej diecezji włocławskiej. W wydarzeniu uczestniczyła również grupa wspólnoty różańcowej z naszej parafii, której towarzyszył ks. Adrian Szczap - opiekun wspólnot maryjnych naszego Sanktuarium.
Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą różańcową o godzinie 10.30, podczas której uczestnicy zanosili do Boga swoje intencje przez wstawiennictwo Maryi. Następnie uczestnicy wysłuchali konferencji o mocy modlitwy różańcowej, którą wygłosił ks. Sebastian Tomczak – wicedyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Kapłan podkreślił znaczenie różańca jako duchowej broni chrześcijanina oraz źródła pokoju i umocnienia w codziennych trudnościach.
U stóp Matki Bożej Gidelskiej i Jasnogórskiej
W poniedziałek, 6 października, ponad 50-osobowa grupa pielgrzymów z naszej parafii wraz z ks. Adrianem uczestniczyła w Jubileuszowej Pielgrzymce do Sanktuariów Maryjnych w Gidlach i na Jasną Górę.
Pierwszym punktem pielgrzymki było Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, znane z cudownej figurki Matki Bożej Uzdrowicielki Chorych, odnalezionej według tradycji w 1516 roku przez rolnika Jana Czeczka podczas orki na polu. Figurkę, mającą zaledwie kilka centymetrów wysokości, otacza szczególna cześć wiernych, którzy od wieków pielgrzymują do Gidel, prosząc o łaski i uzdrowienia.
Miejscem opiekującym się sanktuarium są od ponad 400 lat ojcowie dominikanie, którzy każdego roku organizują uroczystości tzw. „kąpiółki” – obrzędu symbolicznego obmywania figurki Matki Bożej w winie, używanym później przez wiernych jako znak błogosławieństwa i uzdrowienia.
Czytaj więcej: U stóp Matki Bożej Gidelskiej i Jasnogórskiej
39. Rocznica poświęcenia kościoła
5 października wspólnota parafialna na włocławskim Zazamczu przeżywała wyjątkowy dzień — 39. rocznicę poświęcenia kościoła, czyli moment, w którym świątynia została oddana na własność Bogu. Z tej okazji o godz. 12:00 zgromadziliśmy się na uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej, aby wspólnie uwielbiać Pana Boga za dar tej świątyni i za wszystkich, którzy przez lata tworzyli i nadal tworzą naszą wspólnotę.
Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. kan. Mirosław Korytowski, dziekan dekanatu lipnowskiego i proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Wraz z nim Mszę Świętą koncelebrowali: ks. prał. Michał Pietrzak – budowniczy i pierwszy proboszcz naszej parafii – oraz ks. prał. Janusz Bartczak, obecny proboszcz.
Nocna Pielgrzymka Męska do Kruszyna
W nocy z 26 na 27 września odbyła się trzecia Męska Nocna Pielgrzymka z Sanktuarium św. Józefa we Włocławku do Parafii NMP Królowej Polski w Kruszynie. Symboliczne 12 kilometrów nocnej wędrówki – z modlitwą, męskim świadectwem wiary i duchowym zmaganiem. Wyruszyliśmy „od św. Józefa do Maryi”, zawierzając nasze życie tym, którzy są wzorem posłuszeństwa Bogu, odpowiedzialności i troski o innych.
Przewodnikiem duchowym pielgrzymki był ks. prał. Janusz Bartczak, który wygłosił konferencje adresowane do mężczyzn i oparte na życiorysach i nauczaniu wyjątkowych mężczyzn. Nawiązał w do domu rodzinnego św. Pawła VI, którego ojciec był wspaniałym wzorem dla synów i wsparciem dla żony w ich wychowaniu.
Pielgrzymka ósmoklasistów do Lichenia
Dziś w Licheniu odbyło się spotkanie modlitewne dla uczniów klas ósmych przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Wśród uczestników byli również nasi ósmoklasiści, którzy wraz z ks. Bogusławem i opiekunami wzięli udział w tej pielgrzymce.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00, a na uczestników czekało wiele aktywności. Młodzi diecezji włocławskiej uczestniczyli w konferencji, którą wygłosił ks. Dominik Stempin, wysłuchali świadectwa oraz wzięli udział w adoracji Najświętszego Sakramentu. Szczególnym czasem była również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
Wystawa Fotograficzna „Pielgrzymi Nadziei”
Dziś nad ranem, sprzed naszego kościoła, wyruszyła autokarem grupa pielgrzymów z naszej parafii, Włocławka i okolic, by w Roku Jubileuszowym nawiedzić przede wszystkim Rzym z jego bazylikami papieskimi oraz inne miejsca święte we Włoszech.
Wielu chciałoby tam być, ale z różnych względów jest to niemożliwe, dlatego sprowadziliśmy do naszego Sanktuarium wyjątkową wystawę fotograficzną „Pielgrzymi Nadziei” autorstwa p. Moniki Dejneko-Białkowskiej.
Biskup włocławski ustanowił katechistów świeckich
W sobotę, 20 września 2025 roku, w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku, Biskup Włocławski Krzysztof Wętkowski przewodniczył uroczystej Eucharystii, podczas której ustanowił 39. osób do posługi katechisty świeckiego, a wśród nich troje naszych parafian: Annę Jonczyk, Beatę Wróblewską i Jacka Bargielskiego. Rolą katechistów jest pomoc księżom w prowadzeniu katechez parafialnych, zwłaszcza w przygotowaniu rodziców do sakramentów ich dzieci: chrztu, I spowiedzi i Komunii św. oraz bierzmowania.
Czytaj więcej: Biskup włocławski ustanowił katechistów świeckich




