Zbudźcie się organy, instrumencie święty!
Przeżywana w uroczysty sposób liturgia poświęcenia organów piszczałkowych, która miała miejsce w Sanktuarium św. Józefa we Włocławku była świętem dla całej wspólnoty parafialnej. W niedzielę, 7 grudnia 2025 roku w kościele na Zazamczu zgromadzono się na modlitwie pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Wętkowskiego, biskupa włocławskiego.
– Życzymy wam, aby te organy pomagały wam w modlitwie, ale przede wszystkim, abyście w waszym życiu i obecnością tutaj, w tej świątyni, umacniali się słowem Bożym, sakramentami i później świadectwem życia chrześcijańskiego, sami byli piękną pieśnią dla Pana – mówił biskup Wętkowski.
Mszę Świętą koncelebrowali także biskupi seniorzy: Wiesław Alojzy Mering i Stanisław Gębicki. Wśród kapłanów obecny był m.in. ks. prałat Michał Pietrzak, budowniczy i pierwszy proboszcz tej wspólnoty parafialnej. Z wiernymi modliła się też Aneta Jędrzejewska, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Harmonia nadziei (3/3) l ks. Wojciech Węgrzyniak
Harmonia nadziei – rekolekcje adwentowe
W dniach 5–7 grudnia przeżywaliśmy w naszej parafii rekolekcje adwentowe, które poprowadził ks. prof. Wojciech Węgrzyniak – znany biblista z Krakowa, autor codziennych rozważań na kanale DamyzBogiemRadę. Był to czas szczególnego zatrzymania, modlitwy i odkrywania na nowo daru, jakim jest nadzieja.
Ks. Wojciech w swoich naukach ukazywał nam, jak wielką rolę pełni nadzieja w życiu człowieka i chrześcijanina. Wskazywał na jej źródła, na to, jak kształtuje nasze spojrzenie na codzienność i jak pomaga zachować wewnętrzną równowagę mimo trudności. Podkreślał, że nadzieja nie jest jedynie uczuciem, ale postawą niosącą harmonię serca, zakorzenioną w Bogu.
Zwieńczeniem rekolekcji była uroczysta Msza Święta w niedzielę 7 grudnia, podczas której miał miejsce obrzęd poświęcenia nowych organów piszczałkowych. W homilii ks. Wojciech pięknie połączył motyw harmonii w muzyce z harmonią nadziei w życiu człowieka. Tak jak dobrze nastrojone organy wydobywają czyste i głębokie brzmienia, tak serce napełnione nadzieją pozwala wybrzmiewać pełnią życia.
Harmonia nadziei (2/3) l ks. Wojciech Węgrzyniak
Obrzęd poświęcenia organów piszczałkowych (zaproszenie)
Ksiądz proboszcz Janusz Bartczak serdecznie zaprasza Parafian i Sympatyków naszej Parafii w niedzielę 7 grudnia na Uroczystą Mszę Świętą z obrzędem poświęcenia organów piszczałkowych zbudowanych w Roku Jubileuszowym 2025 i z okazji 5. rocznicy ustanowienia Sanktuarium Świętego Józefa we Włocławku.
Program:
11:45 - Wprowadzenie - ks. Marcin Ziółkowski, wiceprzewodniczący Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Włocławskiej
12:00 - Msza św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, z udziałem bp. Wiesława Meringa i bp. Stanisława Gębickiego, z homilią ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka
13:30 - Koncert w wykonaniu Jarosława Ciechackiego: Jan Sebastian Bach - Toccata i fuga d-moll, Franz Schubert - Ave Maria, improwizacje inspirowane pieśniami ku czci św. Józefa
Czytaj więcej: Obrzęd poświęcenia organów piszczałkowych (zaproszenie)
Harmonia nadziei (1/3) l ks. Wojciech Węgrzyniak
Rozpoczęliśmy Adwent – czas radosnego oczekiwania
W naszej świątyni pojawiły się już adwentowe symbole, które pomagają nam wejść w klimat tego pięknego, pełnego nadziei okresu. W prezbiterium stanął wieniec adwentowy z czterema świecami. Każda z nich symbolizuje kolejne niedziele Adwentu, a zarazem: nadzieję, pokój, radość i miłość. Zapalanie ich z tygodnia na tydzień przypomina nam, że światło Chrystusa stopniowo rozprasza mrok i prowadzi do Betlejemskiej Nocy.
Obok ambony umieszczona została roratka – świeca zapalana podczas rorat. Jest ona znakiem Maryi, która w swoim sercu niosła Światłość świata i uczy nas czuwania oraz gotowości na przyjście Zbawiciela.
Czytaj więcej: Rozpoczęliśmy Adwent – czas radosnego oczekiwania
Peregrynacja kopii obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa
W dniach 22 - 28 listopada w naszej parafii odbyło się nawiedzenie pobłogosławionego przez papieża Franciszka kopii obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa, który peregrynuje po Radach Rycerzy Kolumba i wspólnotach parafialnych. Kopia obrazu jest autorstwa znakomitego włoskiego malarza Pompeo Batoniego, który powstał w 1760 roku. Ten piękny obraz znajduje się w jezuickim kościele Najświętszego Imienia Jezus (Del Gesù) w Rzymie.
Peregrynującemu obrazowi Najświętszego Serca Pana Jezusa towarzyszły relikwie św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Klary Ludwiki Szczęsnej, założyciela i współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.
Po każdej Mszy św. modliliśmy się litanią do Serca Jezusowego w intencjach złożonych na kartkach i ukrytych w sercach. Nawiedzeniu towarzyszyła zbiórka prowadzona przez Rycerzy Kolumba na zakup echokardiografu do leczenia dzieci w Klinice Kardiochirurgii w Krakowie.
Czytaj więcej: Peregrynacja kopii obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa




