Plakat

Gość z dalekiej Malawi

Opublikowano: poniedziałek, 02 sierpień 2021 Kacper W

001 20210802 14403696471 sierpnia nasze Sanktuarium gościło ks. Stephena Piyo – pochodzącego z Malawi studenta patrologii na UKSW w Warszawie oraz s. Fidelię Janas, felicjankę, która tłumaczyła z języka angielskiego słowa naszego Gościa.

Ks. Stephen podczas każdej Mszy św. wygłosił katechezę dot. czytań mszalnych oraz przybliżył historię swojej rodziny, powołania do kapłaństwa oraz sytuację Kościoła w Malawi. Pochodzi z rolniczej rodziny, jest pierwszym z dziewięciorga dzieci, przed podjęciem studiów pracował z młodzieżą oraz opiekował się katedrą w macierzystej diecezji Zomba.

005 20210802 1748063089Historia chrześcijaństwa w Malawi sięga 1901 roku, 1/3 tamtejszej ludności określa się jako katolicy. Ważnym akcentem w tej ponad stuletniej historii była pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II w 1989 roku, która dała mieszkańcom siłę, w tym biskupom tamtejszych diecezji, by przeciwstawili się zniewoleniu ludzi przez władze. Po trzech latach od wizyty Świętego Papieża sytuacja w Malawi zmieniła się na lepsze, dzięki interwencji biskupów, którzy zwracając się do rządu Malawi wskazali, że ten nie pozwala mieszkańcom być wolnymi, podejmować własnych decyzji. Przesłanie Papieża do dziś na ziemi malawijskiej jest aktualne, a zwłaszcza jego słowa: „Nie lękajcie się!”. Na pamiątkę wizyty wdzięczni mieszkańcy nazywają imieniem Jana Pawła II różne organizacje, instytucje, chóry kościelne i szkoły.

Ks. Stephen podziękował Polakom za pomoc względem misjonarzy w Kongo, Kamerunie i innych krajach Afryki. W Malawi nie ma aktualnie nikogo z Polski pracujących na misjach, jednak ks. Stephen pełen nadziei ufa, że może ktoś po wysłuchaniu jego opowieści zdecyduje się na to, by wyruszyć w daleką drogę w głąb Czarnego Lądu głosząc Dobrą Nowinę. Ważny jest również wkład w misję wspierając je duchowo i składając ofiary na ten piękny cel, jak choćby na środki transportu.

Na zakończenie, dziękując wszystkim za wysłuchanie i wsparcie, ks. Stephen zaśpiewał pieśń w języku czewa, czyli tym, którym na co dzień posługują się mieszkańcy Malawi.

Ks. Stephen i s. Fidelia zwiedzili także nasze miasto: katedrę, seminarium, bulwary, pomnik Bohaterów z 1920 r. na Zawiślu oraz miejsce śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy włocławskiej tamie.

Fotorelacja z pobytu ks. Stephena w naszej parafii >>KLIK<<.

rok sw jozefa

E916BB3D 3AB4 4C78 803E 22FCC3B2A01F2

Diecezja Włocławska

caritas

 
Caritas Diecezji Włocławskiej