Adwent

Opublikowano: niedziela, 27 listopad 2016 Adam Jandy

"Jezus powiedział do swoich uczniów: uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. 2013112701advent 300 

Zostawił swój dom, powierzył swoim sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał. Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!"

Dziś tj. 27 listopada 2016r. obchodzimy pierwszą niedzielę adwentu. Stanowi ona również początek kościelnego roku liturgicznego.

Adwent to okres oczekiwania i duchowego przygotowania się przez pokutę i oczyszczenie na świętowanie narodzenia Jezusa Chrystusa.

Sam termin „Adwent” wywodzi się z łaciny, gdzie „adventus” znaczy „przyjście”. Okres ten został ustanowiony w Kościele w IV wieku, podczas Synodu w Saragossie w 380 roku.

W VI wieku papież Grzegorz Wielki zalecił, by Adwent trwał cztery tygodnie.

Okres ten ma radosny wydźwięk związany z oczekiwaniem na narodzenie Zbawiciela, jednocześnie jednak skłania nas do refleksji i pokuty.  Kapłani w tym okresie przywdziewają do Mszy świętej ornat w kolorze fioletowym, symbolizujący czas pokuty i przygotowania się do czasu pojednania z Bogiem.

W każdą niedzielę adwentu w kościele zapalana jest i umieszczana przy ołtarzu świeca. Ma ona jasny kolor, często zdobi ją biała wstążka i zielona gałązka. Pierwsza świeca symbolizuje przebaczenie grzechu nieposłuszeństwa Adamowi i Ewie przez Boga, druga - wiarę patriarchów narodu izraelskiego w dar Ziemi Obiecanej. Trzecia to symbol radości króla Dawida świętującego przymierze z Bogiem. W czwartą niedzielę adwentu palą się już wszystkie cztery świece. Ostatnia symbolizuje nauczanie proroków, którzy zapowiadają przyjście Mesjasza i jego królestwa.
W czasie Adwentu, poza niedzielami i uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP, odprawiane są Msze ku czci Najświętszej Maryi Panny, tak zwane Roraty. Nazwa ta pochodzi od łacińskich słów pieśni śpiewanej na ich początku " Rorate caeli desuper" co oznacza - Spuśćcie rosę, niebiosa. Uczestnicy Rorat przynoszą ze sobą specjalne, zdobione lampiony, będące symbolem nadziei albo świece zwane „roratkami”. Eucharystia rozpoczyna się przy zgaszonych światłach, które zapalają się dopiero podczas uroczystego hymnu "Chwała na wysokości Bogu".

Teksty liturgiczne Adwentu ukazują postacie Starego i Nowego Testamentu, przez których życie i działalność Bóg zapowiadał i przygotowywał świat na przyjście Jezusa Chrystusa: Maryję, Jana Chrzciciela, Izajasza.

Podczas Adwentu Kościół zaleca wiernym uczestnictwo w rekolekcjach adwentowych i korzystanie z sakramentu pokuty.

W naszej parafii msze roratnie będą odprawiane o godzinie 6.00. Dzieci natomiast będą mogły uczestniczyć w specjalnie dla nich zorganizowanych nabożeństwach roratnich, od poniedziałku do piątku o godzinie 18.00.  Prosimy dzieci o zabranie ze sobą lampionów.

 

Odsłony: 2165