poziom kolor

AktywnaPARAFIA2024

rozaniec 2024

pierwszy piatek adoracja

weekend z ks. jerzym

Finał konkursu Aktywna Parafia 2024

Opublikowano: niedziela, 16 czerwiec 2024 Kacper W

001 20240615 1911839669W sobotę, 15 czerwca, na zaproszenie Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz Konferencji Episkopatu Polski - organizatorów ogólnopolskiego konkursu Aktywna Parafia, delegacja naszej wspólnoty uczestniczyła w finale konkursu odbywającym się w Warszawie. 

Celem konkursu było wyłonienie wspólnoty, która w sposób najbardziej aktywny podejmuje inicjatywy ewangelizacyjne, społeczne, duszpasterskie, charytatywne i sportowe. Po krótkiej prezentacji każdej z parafii i degustacji lokalnych specjałów rozpoczęły się zawody sportowe. Była m.in. sztafeta mężczyzn (z udziałem dziadków, ojców i wnuczków), sztafeta kobiet (babć, matek i wnuczek), bieg małżeństw, rzuty piłką do kosza oraz rzuty piłką lekarską.

020 20240615 1259597700

020 20240615 1259597700
W finale uhonorowana zostaje parafia, która uzyska najwięcej punktów na każdym z etapów: podczas eliminacji do finału, prezentacji wspólnoty oraz zawodów sportowych. W tym roku tytuł najbardziej Aktywnej Parafii otrzymała parafia św. Mikołaja w Jedlni (diec. radomska)

Koordynatorem naszych przygotowań była p. Beata Wróblewska ze Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Gratulujemy wszystkim parafiom i dziękujemy za wspaniałą przygodę!

Fotorelacja z finału konkursu Aktywna Parafia >>KLIK<<.


Pomoc bliźniemu w potrzebie i działalność charytatywna

Przez cały ubiegły rok parafia prowadziła w salkach Klub Integracji Społecznej dla 85 osób bezrobotnych lub zagrożonych bezrobociem (z terenu parafii, miasta i powiatu włocławskiego). Pomoc obejmowała darmowe szkolenia, doradztwo zawodowe, psychologiczne i prawne, kursy zawodowe, staże). Projekt był prowadzony ze środków unijnych we współpracy z Fundacją Werwa i Powiatowym Urzędem Pracy.

AK1

AK1
Jesienią Rycerze Kolumba przeprowadzili kiermasz książek, zebrane środki przeznaczono na zakup kurtek zimowych dla dzieci z dwóch domów dziecka we Włocławku. Od lutego do sierpnia ubiegłego roku w mieszkaniu gościnnym na plebanii mieszkała trzyosobowa rodzina z Ukrainy. Otrzymali oni także wsparcie materialne i żywieniowe.

Prężnie działa tu także Parafialny Zespół Caritas – od 4 lat prowadzi akcję „Redemptoris Kurier” (zbiórka produktów spożywczych i chemicznych i przygotowanie paczek dla najuboższych parafian i mieszkańców Włocławka), odwiedza chorych i starszych z okazji Światowego Dnia Chorego, w Wielkim Poście 2024 przeprowadził kwestę na zakup modlitewników dla mieszkańców dwóch schronisk dla bezdomnych. Prowadzi też Bank Dobra – skrzyneczkę, do której można wrzucić kartkę z prośbą o pomoc lub zaoferować swoje wsparcie. Dzięki tej inicjatywie chłopiec z upośledzeniem umiarkowany mógł przez kilka miesięcy korzystać z darmowych korepetycji udzielanych przez nauczycielkę ze szkoły integracyjnej.

Inna grupa parafialna – Odnowa w Duchu Świętym – od 7 lat za pośrednictwem Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera wspiera dwoje dzieci z plemienia Baka w Kamerunie.


Inicjatywy ewangelizacyjne

Odnowa w Duchu Świętym organizuje konferencje głoszone przez księdza lub świeckich, modlitwę słowem Bożym, grupy dzielenia oraz adoracje Najświętszego Sakramentu, kwartalne Wieczory Uwielbienia z modlitwą o uzdrowienie, w których uczestniczą również osoby spoza parafii. Wspólnota angażuje się w prowadzenie konferencji na szczeblu diecezjalnym, służy modlitwą wstawienniczą i diakonią muzyczną. Członkowie biorą czynny udział w rekolekcjach, seminarium wiary, wspierają parafię w przygotowaniu i prowadzeniu nabożeństw np. Droga Krzyżowa, Droga Światła, publiczne czytanie Biblii w Tygodniu Biblijnym, „częstowanie” wychodzących ludzi z kościoła karteczkami z fragmentem Biblii w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

AK2

AK2
W pierwszoczwartkowe wieczory osoby świeckie prowadzą Godzinę Świętą, która jest zalążkiem Sercańskiej Rodziny. W piątki Wielkiego Postu odbywają się nabożeństwa Drogi krzyżowej, a w czwartki w okresie wielkanocnym – nabożeństwa Drogi Światła. Od 2022 roku organizowana jest Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Parafia szerzy kult i nauczanie bł. Stefana Wyszyńskiego w nowej, poświęconej mu kaplicy – odbywają się tam spotkania z zaproszonymi gośćmi (np. z s. Nullą), wystawy, projekcje filmów oraz nabożeństwa z relikwiami Prymasa Tysiąclecia. Na terenie parafii działa kiosk z prasą, książkami i dewocjonaliami.

Wśród inicjatyw ewangelizacyjnych należy wymienić także organizację miejskiego Marszu dla Życia i Rodziny, wprowadzenie relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego, niedzielę misyjną z o. Cezarym Wieczorkiem SMA z Republiki Środkowej Afryki, sprowadzenie do parafii kopii cudownej figury św. Michała Archanioła z Gargano, rekolekcje ewangelizacyjne dla kandydatów do bierzmowania prowadzone przez członków młodzieżowej wspólnoty AMEN, rodzinny dzień skupienia z relikwiami bł. Rodziny Ulmów i Nocną Pielgrzymkę Męską do Brześcia Kujawskiego.


Życie liturgiczne

Życie liturgiczne parafii opiera się na codziennej posłudze kapłana w sakramencie pokuty i pojednania, a następnie Eucharystii, po której rozpoczyna się całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu. O 10.00 w kaplicy adoracji pw. Świętej Rodziny gromadzą się wierni, by prowadzić różaniec, a o 15.00 – Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W każdą środę odbywa się nabożeństwo do patrona parafii „Dobry Wieczór ze św. Józefem”, w ramach którego jest katecheza, odczytanie intencji ogólnych oraz zgłoszonych, litania i akt oddania.

AK3

AK3
Przed niedzielną Mszą św. z udziałem dzieci prowadzone są Katechezy „Liturgiczne ABC”, które są odpowiedzią na potrzebę zgłoszoną ze strony wiernych.
W kaplicy Świętej Rodziny od trzech lat, co miesiąc, z I piątku na sobotę, trwa całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której o 21.00 śpiewany jest Apel Jasnogórski i odmawiany różaniec. W pierwsze piątki księża udają się z posługą sakramentalną do osób chorych i starszych.

Starsi ministranci biorą udział w diecezjalnym kursie na ceremoniarza. W każdą III niedzielę miesiąca Mszę świętą o 9.00 ubogaca śpiew Chóru Parafialnego „Galilea”, natomiast w I niedzielę miesiąca – śpiew Diakonii Muzycznej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.

W roku szkolno-katechetycznym 2023/24 po raz pierwszy odbyły się przygotowania rodziców dzieci I-komunijnych w 15 małych grupach ze świeckimi katechistami – na podstawie programu z archidiecezji poznańskiej.

Od 2022 r. celebrowane są także msze św. w niedziele o 20.00 dla osób pracujących (zwłaszcza w pobliskim szpitalu i w zakładach azotowych Anwil).
Wiosną 2023 r. w parafii odbywał się kurs dla lektorów z diecezji włocławskiej. Obecnie trzech mężczyzn uczestniczy w kursie na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Będą to pierwsi szafarze w historii parafii.

Cyklicznie odbywają się katechezy dla rodziców i chrzestnych przed chrztem dzieci. W ostatnich miesiącach odbywał się katechumenat osoby dorosłej, która w Wigilię Paschalną 2024 r. przyjęła chrzest. W Święto Świętej Rodziny odnawiane są przyrzeczenia małżeńskie.


Uprawianie sportu

AK4

AK4
Uprawianie sportu ma nie tylko cel zdrowotny, ale także integracyjny. Nade wszystko pozwala jednak parafianom dostrzegać Bożą obecność w czasie aktywnego wypoczynku i w drugim człowieku. Organizowane są rodzinne rajdy rowerowe do sanktuariów maryjnych (Błenna, Skępe, Ostrowąs, Gietrzwałd). Pomagają one poprawić relacje rodzinne i międzyludzkie, wzmacniają poczucie przynależności i skutkują większym zaangażowaniem w życie parafii.

W ramach sportów wodnych, w ubiegłoroczne wakacje zorganizowany został w parafii wyjazd dla dzieci i młodzieży na baseny termalne do Uniejowa.

Sportowo rozwijają się także ministranci, którzy biorą udział w diecezjalnych turniejach tenisa stołowego i piłki halowej. Chłopcy grają też rekreacyjnie, pod opieką ks. Przemysława. Łączenie formacji ministranckiej z rozrywkami sportowymi oprócz tego, że korzystnie wpływa na relacje, sprawia także, że grono ministrantów z roku na rok jest coraz większe.


Wspólne wyjazdy

AK5

AK5
Parafianie chętnie biorą udział w organizowanych pielgrzymkach, zarówno krajowych (Częstochowa, Gietrzwałd, Licheń, Góry Świętokrzyskie, Lednica, Energylandia, Sanktuarium urodzin i chrztu św. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich), pielgrzymka śladami bł. Stefana Wyszyńskiego oraz czy pielgrzymki diecezjalne), jak i zagranicznych (w kwietniu tego roku odbyła się samolotowa pielgrzymka do Fatimy i Santiago de Compostela).

Kilka wyjazdów jest jeszcze w planach – w czerwcu wierni wybierają się do Markowej, Wadowic, Łagiewnik, Oświęcimia i Częstochowy. Dzieci i młodzież odwiedzą Bratysławę, Wiedeń i Budapeszt. We wrześniu 45 parafian pojedzie do Włoch.


Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia

Parafianie troszczą się nie tylko o czystość własnych dusz, ale także pielęgnują świątynię wewnątrz i na zewnątrz. Wokół sanktuarium znajduje się dużo zieleni – w prace ogrodnicze chętnie angażują się parafianie-seniorzy.

AK6

AK6
W Adwencie (w 2022 i 2023 r.) po roratach wierni z przyniesionych przez siebie produktów przygotowywali wspólnie zdrowe śniadania w salce parafialnej. Korzystali z nich głównie osoby starsze i samotne, ale także całe rodziny. W 2023 roku na śniadania przychodzili także pracownicy wykonujący termomodernizację.

We wrześniu ubiegłego roku w ogrodach parafialnych zorganizowano rodzinny piknik integracyjny dla dzieci i młodzieży z LSO i scholi oraz dla ich rodzeństwa i rodziców.

Zdrowy styl życia jest promowany także podczas wspólnych wyjazdów i spotkań rekreacyjnych, w czasie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży zwraca się uwagę na regularność i różnorodność posiłków, ich odpowiednią kaloryczność oraz nawodnienie organizmu. Opiekunowie dbają o higienę snu i odpoczynek w ciągu dnia.

Wspólne spotkania dla dzieci i młodzieży to czas kształtowania ich charakterów. Opiekunowie zwracają uwagę na pozytywne nastawienie do życia, które rozwija się przez wzrastanie w wierze i budowanie zaufania do Boga. Kapłani i świeccy opiekunowie wspierają radami, jak panować nad swoimi emocjami i z miłością patrzeć na drugiego człowieka, uczą budowania relacji i wspierania siebie nawzajem mimo różnic wiekowych czy możliwości kondycyjnych. Podejmują w ten sposób działania eliminujące skutki pandemii widoczne w trudnościach budowania relacji, uzależnieniu od świata wirtualnego. Kształtowana jest postawa, że w różnorodności, którą otrzymaliśmy od Pana Boga, jest nasza siła do przezwyciężania trudności.


Cyfrowa parafia

AK7

AK7
Parafia prowadzi: stronę internetową, stronę na Facebooku, kanał na YouTube (zawierający homilie z najważniejszych wydarzeń parafialnych) oraz konto na Instagramie.

Własne strony na Facebooku ma także parafialna wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, Rycerze Kolumba, a na Instagramie i Tik-Toku działa Wspólnota Młodzieżowa AMEN.

Kancelaria parafialna sprawnie obsługuje skrzynkę mailową. Od niedawna, można tu składać ofiary kartą.


AK

E916BB3D 3AB4 4C78 803E 22FCC3B2A01F2

Diecezja Włocławska

caritas

 
Caritas Diecezji Włocławskiej