UWAGA

Zmiana godzin pracy kancelarii

 

 Kancelaria parafialna czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 10.00

Numer telefonu do kancelarii 518-014-796


Wielki Piątek

Opublikowano: piątek, 25, marzec 2016
ks. Piotr

Krzyż„Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata…”

Wielki Piątek. Jeden z najważniejszych dni w ciągu roku. To właśnie w tym dniu chrześcijanie wspominają Mękę i Śmierć Pana Jezusa. Jest to dzień szczególny. W ciszy i zadumie pochylamy się nad miłością Boga, która w ten dzień w sposób szczególny ukazuje się w Męce i Śmierci Chrystusa. Nie jest to jednak dzień tylko żałoby, ale przede wszystkim wdzięczności za dar odkupienia. Dlatego też Wielki Piątek to dzień trwania na modlitwie, wyciszenia, a także postu i umartwienia w sposób ścisły (3 posiłki, w tym jeden do syta). To zapewne wiemy. Jednak czy rozumiemy sens Wielkiego Piątku, jego liturgię i obrzędy? Zazwyczaj nie. Dlatego postarajmy się zrozumieć wyjątkowość tego dnia by lepiej go przeżyć, bo jak można coś pokochać jeśli się tego nie rozumie?

Czytaj więcej: Wielki Piątek

Wielki Czwartek

Opublikowano: czwartek, 24, marzec 2016
ks. Piotr

Msza"On to w dzień przed męką, to jest dzisiaj, wziął chleb..."

Ostatni dzień Wielkiego Postu a jednocześnie dzień rozpoczynający, wieczorną celebracją Mszy Wieczerzy Pańskiej, Wielkie i Święte Triduum Paschalne to Wielki Czwartek.

Czytaj więcej: Wielki Czwartek

Wielki Tydzień

Opublikowano: niedziela, 20, marzec 2016
ks. Piotr

reko1"...żeś przez Krzyż i Mękę swoją świat odkupić raczył."

Ostatnie dni Wielkiego Postu od Niedzieli Palmowej do wieczora Wielkiego Czwartku, a następnie Triduum Paschalne to Wielki Tydzień. Najstarsze świadectwa o liturgii Wielkiego Tygodnia pochodzą z IV w. z Palestyny. Rozpoczynała ją uroczysta procesja z palmami, z Betani do Jerozolimy na pamiątkę wjazdu Chrystusa do świętego miasta, aby dokonać odkupienia ludzi przez mękę i śmierć na krzyżu. Każdy chrześcijanin powinien dołożyć wszelkich starań, aby obrzędy Wielkiego Tygodnia zrozumieć, brać w nich czynny udział, a przede wszystkim umartwieniami i świętością życia dawać dowód żywej wiary.

Czytaj więcej: Wielki Tydzień

Wigilia Paschalna - pierwszy znak Zmartwychwstania

Opublikowano: sobota, 04, kwiecień 2015
ks. Piotr

Zmartwychwstanie„Błogosławiona noc, jedyna, która była godna poznać czas i godzinę zmartwychwstania Chrystusa”

 

Wigilia – czyli czuwanie, kojarzy nam się zapewne głównie z Wigilią Bożego Narodzenia. Przez długie lata Kościół jednak nie obchodził Bożego narodzenia w formie nam znanej. Od najdawniejszych jednak czasów chrześcijanie gromadzili się po zapadnięciu zmroku w Wielką Sobotę na całonocnym czuwaniu i modlitwie. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna świętowanie zmartwychwstania Chrystusa. Nie jest to zatem liturgia Wielkiej Soboty, jak to funkcjonuje często w naszym słownictwie, ale jest to pierwsza i najważniejsza liturgia Niedzieli Wielkanocnej, ukoronowanie tego, co przeżywaliśmy w poprzedzające ją dwa dni.

Czytaj więcej: Wigilia Paschalna - pierwszy znak Zmartwychwstania

Wigilia Paschalna - teksty liturgiczne

Opublikowano: sobota, 04, kwiecień 2015
ks. Piotr

triduum"... Ta noc powinna być czuwaniem na cześć Pana (Wj 12, 42)"

Mszał Rzymski dla diecezji polskich zawiera całe bogactwo tekstów, używanych w czasie liturgii. Dla zobrazowania pięknej liturgii Triduum Paschalnego, ale także dla refleksji i modlitwy, zamieszcamy poniżej kilka wybranych z tej księgi liturgicznej tekstów. Zapraszamy do lektury i medytacji.

Czytaj więcej: Wigilia Paschalna - teksty liturgiczne