UWAGA

      Wakacyjne zmiany godzin Mszy św. i pracy kancelarii.

 

        W okresie wakacyjnym nie ma Mszy św. o godz. 13.00 w niedzielę.

           Chrzty odbywać się będą na Mszy św. o godz. 11.30.

           Kancelaria parafialna czynna od poniedziałku do piątku

            tylko w godzinach popołudniowych 16.00 - 17.45

               Numer telefonu do kancelarii 518-014-796


WIELKI PIĄTEK

Opublikowano: poniedziałek, 16, kwiecień 2018 ks. Michał

O trzeciej po południu w Wielki Piątek wiszący na krzyżu Jezus zawołał „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego” (Łk 23, 40-46). Po tych słowach umarł, aby dać nam życie. Od tamtej pory trzecia po południu jest godziną miłosierdzia, godziną nieskończonej miłości.

 

W liturgii Wielkiego Piątku wierni przeznaczają czas na modlitwę z Jezusem, który oddał za nas życie na krzyżu. Na początku liturgii kapłan ubrany w szaty koloru czerwonego po dojściu do ołtarza kładzie się krzyżem na ziemi. Pozostali klękają. Później następuje Liturgia Słowa z opisem Męki Pańskiej. Następnie ma miejsce uroczysta modlitwa powszechna złożona z 10 wezwań z modlitwami im towarzyszącymi. Kolejnym etapem nabożeństwa jest adoracja krzyża. Najpierw kapłan stopniowo odsłania figurę Jezusa na krzyżu po czym wszyscy wierni adorują krzyż. Przez swoją ofiarę na krzyżu Jezus dał nam Eucharystię. Dlatego nawet w dniu upamiętniającym Jego śmierć możemy przyjąć Komunię, która w Wielki Czwartek została umieszczona w tabernakulum w ciemnicy. Po modlitwie końcowej kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie Chrystus pozostaje do momentu liturgii Wigilii Paschalnej.

Liturgii Wielkiego Piątku przewodniczył ks. Michał Styczyński, wikariusz parafii św. Józefa. W homilii podkreślił znaczenie Chrystusowej Męki i śmierci dla zbawienia człowieka. Zaprosił również zgromadzonych do łączenia swoich doświadczeń życiowych z krzyżem Pana i Zbawiciela. Jedynie przez Krzyż można dojść do chwały Zmartwychwstania.

GALERIA

Odsłony: 79